Programy pomocne przy tworzeniu baz danych

laptop

Zbudowanie dobrej bazy danych nie jest prostym zadaniem – brak doświadczenia w tworzeniu tego typu projektów jest poważnym problemem, który może doprowadzić do niskiej wydajności bazy i problemów z jej pracą, a w efekcie nawet do utraty danych. Jeśli więc nie mamy odpowiedniego doświadczenia, warto poćwiczyć na początek na mniejszych bazach, w których dane nie będą dla nas cenne, a potem przenieść się na wykonanie docelowej bazy.


Bardzo pomocne przy tworzeniu baz danych są programy, które sprawdzają jakość relacji pomiędzy tabelami – przedstawią one raporty z wydajności bazy przy różnej liczbie rekordów. Dzięki nim będziemy wiedzieć, czy konieczna jest przebudowa struktury bazy. Jeśli nasza baza będzie miała 1.000 rekordów, a problemy z wydajnością pojawią się przy 10.000 rekordów, jej przebudowa nie będzie konieczna, chyba, że w przyszłości przewidujemy znaczny wzrost liczby rekordów – wtedy warto o odpowiednią konstrukcję bazy zadbać już wcześniej.


Jeśli dobrze zaprojektujemy i wykonamy bazę danych, z pewnością będzie ona ogromnym ułatwieniem w naszej pracy – dostrzega to coraz więcej firm.

07.09.2011. 08:30